• 8 czerwca, 2022
  • admin
  • 0

Czy własna strona internetowa jest w ogóle potrzebna? Dzisiaj takie pytanie można traktować chyba wyłącznie w kategorii żartu. Poważniej robi się, gdy zaczniemy się zastanawiać, w jaki sposób zaprojektować i zbudować stronę lub sklep internetowy. Aby podjąć właściwą decyzję należy rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw. W tym artykule opiszemy wady i zalety obydwu rozwiązań.

W jakich sytuacjach sprawdzi się gotowa strona z szablonu?

Strona z szablonu to najlepsze rozwiązanie dla większości klientów. Jego największą zaletą jest to że znamy efekt końcowy już na etapie rozpoczynania projektu. Takie rozwiązanie oszczędza nie tylko budżet ale i czas. Niejednokrotnie szablony zawierają bardzo zaawansowane technicznie rozwiązania których zastosowanie w dedykowanej stronie rodziło by ogromne koszty. Szeroki wybór szablonów pozwala wybrać rozwiązanie idealnie dopasowane do klienta a decyzję ostateczną pozostawiamy właśnie jemu. Klient może wybrać z pośród wielu prezentowanych propozycji.

Kiedy lepiej wybrać stronę internetową tworzoną na zamówienie?

Choć na gotowych rozwiązaniach opartych jest wiele stron i sklepów internetowych – i radzą sobie one całkiem dobrze – nie jest to jednak uniwersalna propozycja dla każdego. Zdarzają się bowiem sytuacje gdy dedykowane rozwiązanie jest najlepszą opcją dla klienta należą do nich:

Gotowa stylistyka marki

Klient ma już zaprojektowaną przez grafika stylistykę marki. Potrzebuje on więc szablonu zaprojektowanego dokładnie według ścisłych wytycznych. W takich sytuacjach jedyną drogą jest przygotowanie dedykowanego projektu.

Zaawansowane funkcje

Zdarzają się projekty w których klient potrzebuje zaawansowanych funkcji na swojej stronie. O ile większość z nich da się bez najmniejszego problemu pogodzić z szablonem, to są też przypadki kiedy jedynym rozwiązaniem jest gotowy projekt.

Unikatowa strona

Wybór motywów jest tak wielki że znalezienie 2 stron opartych na tym samym szablonie graniczy z cudem. Są jednak klienci dla których ważna jest unikatowość ich witryny w skali całego Internetu. W takiej sytuacji wykonujemy stronę na zamówienie.

Zalety gotowego szablonu

Zastosowanie gotowego szablonu bezspornie posiada wiele zalet jakich nie mają strony wykonywane od podstaw na zamówienie należą do nich:

Niższy koszt

Realizacja strony na podstawie szablonu niesie za sobą znacznie niższe koszty niż realizacja jej od podstaw. Jest to doskonałe rozwiązanie dla firm które nie chcą inwestować dużych środków w projekt.

Efekt widoczny od początku

Szablon pozwala klientowi na wybór projektu w którym stronę może przejrzeć już przed rozpoczęciem projektu. Nie musi bazować na grafikach koncepcyjnych tylko może przejrzeć stronę demonstracyjną szablonu.

Zaawansowanie techniczne

W gotowych szablonach stosowane są często zaawansowane technicznie rozwiązania, dzięki czemu są one bardziej efektowne. Zastosowanie takich technologii w stronie na zamówienie było by bardzo kosztowne.

Możliwość samodzielnego sprawdzenia jakości szablonu

W kilku aspektach możesz samodzielnie sprawdzić jakość szablonu przed jego zakupem korzystając z strony demo developera. Przede wszystkim warto obejrzeć szablon i sprawdzić jak prezentuje się na różnych urządzeniach w tym co istotne mobilnych. Warto także sprawdzić jego zgodność z SEO stosując do tego bezpłatne internetowe narzędzia. Samodzielnie też zobaczysz jak szybko wczytuje się strona i jak płynnie działa.

Wady gotowego szablonu

Choć posiadają wiele zalet to szablony nie są wolne od wad. Wymienione poniżej wady dotyczą tylko poprawnie wybranego szablonu. W przypadku wybrania niskiej jakości szablonu wad może być znacznie więcej.

Ograniczenia modyfikacji

Nowoczesne szablony posiadają modułową budowę i pozwalającą daleko idąca personalizacje. Są jednak tutaj ograniczenia. Czasem zdarzy się że dodanie jednej drobnej modyfikacji jest tak skomplikowane że staje się nieopłacalne.

Ograniczenia licencyjne

Licencja na szablon często wydawana jest na jedną domenę jeśli chcemy stworzyć kilka bliźniaczych stron np. grupy spółek konieczny jest zakup kilku licencji.

Jak przebiega wybór szablonu?

W Internecie dostępne są dziesiątki tysięcy motywów. Pozornie wydawało by się, że jest w czym wybierać. Jednak, aby zaprezentować klientowi wyłącznie najlepsze dla niego rozwiązania konieczne jest zastosowanie „sita” które oddzieli wartościowe propozycje. Po jego zastosowaniu z pośród tysięcy propozycji pozostaje tylko garstka. Naturalnie większość tej pracy wykonuje dla nas komputer przeszukując bazy szablonów i przedstawiając nam kilkadziesiąt propozycji.  Nie wszystko jednak może sprawdzić komputer dlatego sprawdzenie pozostałych propozycji pozostaje wykonać ręcznie.

Cel strony internetowej

Najważniejsze jest określenie celu w jakim budowana jest strona internetowa. Określamy po co użytkownik wchodzi na stronę i co powinien na niej wykonać.  Pozwala to zoptymalizować projekt pod konkretny cel biznesowy.

Stylistyka marki

Dopasowujemy projekt lub motyw do kolorystyki i stylu marki klienta. W przypadku jej braku możemy zaoferować jej wykonanie razem ze stroną internetową. Dzięki temu cała marka kojarzona jest z jedną spójną identyfikacja wizualną.

Treść

Sprawdzamy czy dany projekt pozwala w atrakcyjny i czytelny sposób zaprezentować treści ustalone wspólnie z klientem.

Responsywność

Znaczna większość ruchu pochodzi z telefonów dlatego duży nacisk kładziemy na optymalny wygląd na tych urządzeniach.

Poprawność realizacji

Jest to szczególnie ważne w przypadku gotowych szablonów. Przed przedstawieniem ich klientowi upewniamy się że zostały wykonane zgodnie ze sztuką.

Optymalizacja SEO

Wybrana propozycja musi nie tylko dobrze wyglądać dla użytkowników lecz być także przyjazna dla wyszukiwarek.

Wsparcie dla wielu przeglądarek

Użytkownicy korzystają z różnych przeglądarek: Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari, Opera oraz wiele innych i to w różnych wersjach.

Wsparcie dla najnowszych rozwiązań

Sprawdzamy czy prezentowany motyw wspiera nowe wersje systemów CMS i wtyczek. Innymi słowy czy nie jest oparty na przestarzałych technologiach.

Obsługa znaków narodowych

Motywy korzystają często z estetycznych, niestandardowych czcionek. Niestety wiele z nich nie obsługuje znaków narodowych takich jak na przykład polskie.

Łatwa możliwość edycji

Prezentowany motyw musi oferować łatwą możliwość dostosowania go do potrzeb klienta oraz wprowadzania bieżących zmian w trakcie eksploatacji strony.

Dokumentacja

Profesjonalny szablon powinien mieć obszerną dokumentację. Powinna ona zawierać wszelkie niezbędne informacje dotyczące pracy z szablonem.

Dodatkowe funkcjonalności

Bierzemy pod uwagę także dodatkowe funkcjonalności jakie oferuje szablon. Np. rezerwacja terminów dla branży hotelowej.

Analiza konkurencji

Kluczem do sukcesu w Internecie jest wyróżnienie się. Dlatego sprawdzamy czy konkurencja nie korzysta z podobnych szablonów i stylistyki.

Bezpieczeństwo

Nie bez znaczenia jest także kwestia bezpieczeństwa. Sprawdzamy proponowane motywy w bazach podatności pod kątem łuk bezpieczeństwa.

Opinie o autorach

Dobieramy dla naszych klientów wyłącznie motywy od renomowanych twórców którzy mają bogate portfolio wysokich jakościowo projektów.

Profesjonalne strony internetowe

Jesteś zainteresowany stworzeniem strony na szablonie lub dedykowanej, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy, oferujemy bezpłatną wycenę oraz przedstawienie propozycji. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu.