• 29 czerwca, 2021
  • admin
  • 0

Outsourcing to oszczędność – trudno o bardziej oczywiste stwierdzenie. Są jednak firmy, które korzystają z zewnętrznych zasobów z zupełnie innych powodów. Dlaczego niektórzy klienci decydują się na outsourcing usług informatycznych, mimo że nie ogranicza ich budżet, a ich własne działy IT liczą nawet kilkadziesiąt osób?

Kiedy korzystanie z zewnętrznych zasobów IT może przydać się w dużej firmie?

Posiadanie własnego działu IT ułatwia firmie bieżące funkcjonowanie. Są jednak sytuacje, gdy firmowe zasoby okazują się niewystarczające. Warto sięgnąć wtedy po wsparcie w postaci outsourcingu IT. Kiedy i dlaczego korporacje najczęściej decydują się na wzmocnienie zespołu IT osobami z zewnątrz?

Gdy do zrealizowania jest duży projekt IT

Opowieści o programistach zajmujących się w pracy zdobywaniem kolejnych poziomów w grach komputerowych czy zespołach IT spędzających czas głównie na wspólnym zamawianiu pizzy to mit – w rzeczywistości firmowe działy IT są dość mocno obciążone pracą. Codzienne działania operacyjne nie pozostawiają często czasu na inne, bardziej ambitne projekty. To powoduje, że dużym firmom trudno jest się rozwijać i konkurować z innymi podmiotami na rynku.

Korzystanie z outsourcingu IT pozwala na startowanie w poważnych przetargach, ubieganie się o otrzymanie zleceń, które trudno byłoby zrealizować, bazując na własnych zasobach. Outsourcing daje elastyczność – korzystanie z usług osób z zewnątrz pozwala stworzyć dokładnie taki zespół, jaki jest potrzebny do pracy przy danym projekcie.

Gdy do realizacji projektu potrzebne są niszowe kompetencje

Stały zespół IT może być wystarczający do tego, by zajmować się standardowymi dla firmy zleceniami. Idealna jest sytuacja, gdy każdy ze stałych pracowników ma przypisane określone zadania, odpowiadające jego kompetencjom. W miarę rozwoju firmy mogą się jednak pojawić nowe wyzwania, którym nie podołają nawet najlepsi członkowie zespołu.

Zdarzają się projekty, do których realizacji potrzebne są szczególne kompetencje: umiejętność posługiwania się innym niż zwykle językiem programowania, znajomość specjalistycznych programów czy kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem. Poszukiwania takich specjalistów warto powierzyć zewnętrznej firmie IT, która posiada szerokie kontakty na rynku i dostęp do osób z grona najlepszych programistów czy administratorów.

Gdy firma nie chce lub nie ma czasu zajmować się rekrutacją specjalistów do swojego zespołu

Nawet osoby, które nie pracują na co dzień w branży IT, wiedzą, z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się osoby rekrutujące specjalistów z tej dziedziny. Wysokie zarobki, atrakcyjne warunki i bogaty wybór benefitów już nie wystarczają, by ściągnąć do firmy najlepszych. Programiści, administratorzy sieci i inni przedstawiciele branży IT mogą przebierać w ofertach, a to oznacza, że procesy rekrutacyjne trwają nieraz bardzo długo, a rekruterom trudno jest znaleźć właściwą osobę do zespołu. Bywa, że blokuje to realizację projektu na długie miesiące.

Wybierając rozwiązanie w postaci outsourcingu IT, firma może zrzucić z siebie odpowiedzialność za rekrutację pracowników. To firma outsourcingowa zapewnia usługi wybranych specjalistów zgodnie z umową, a w sytuacji, gdy któryś z jej pracowników zrezygnuje ze stanowiska, jest zobowiązana szybko zastąpić go innym. Z punktu widzenia klienta gwarantuje to ciągłość realizacji projektu i brak przestojów.