• 29 kwietnia, 2022
  • admin
  • 0

Budowa domu? Otwarcie sklepu w nowej lokalizacji? Rozbudowa firmowego magazynu? Takim inwestycjom towarzyszą najczęściej decyzje o wyborze systemu monitoringu, który będzie chronił budynek i to, co znajduje się w jego wnętrzu przed kradzieżą lub zniszczeniem. Na pewnym etapie procesu decyzyjnego niemal zawsze pojawia się pytanie: monitoring bezprzewodowy czy z okablowaniem? By wybrać właściwie, nie trzeba być specjalistą od zabezpieczeń CCTV. Wystarczy znajomość podstawowych różnic pomiędzy tymi dwoma rodzajami systemów oraz ich wad i zalet.

Zalety monitoringu bezprzewodowego

Monitoring bezprzewodowy opiera się na dostępie do sieci WiFi. Obraz z kamer jest przesyłany za pomocą połączenia internetowego do rejestratora. Widok z kamery można zobaczyć na ekranie komputera lub telefonu, a także zapisać go na nośniku elektronicznym.

Telewizja przemysłowa CCTV bezprzewodowa jest najczęstszym wyborem w przypadku inwestycji realizowanych w już istniejących budynkach. Nie wymaga ingerencji podczas montażu: wiercenia otworów, kucia w ścianie czy wykonywania wykopów.

Do zalet monitoringu bezprzewodowego można także zaliczyć:

  • Szybki montaż i konfiguracja – przygotowanie systemu monitoringu bezprzewodowego jest łatwiejsze niż w przypadku systemów kablowych. Montaż kamer bezprzewodowych nie powoduje niszczenia elewacji czy dachu.
  • Niższy koszt – to kable stanowią znaczną część kosztów związanych z monitoringiem. Dzięki bezprzewodowym rozwiązaniom można znacznie oszczędzić – nie tylko czas, ale i pieniądze.
  • Mobilność – kamery i inne elementy systemu można bez problemu zdjąć ze ściany lub dachu i przenieść je w inne miejsce.
  • Możliwość połączenia z innymi elementami systemu zabezpieczenia budynku: alarmem, czujnikiem ruchu.

Wady monitoringu bezprzewodowego

Instalacja wykorzystująca kamery bezprzewodowe może wydawać się idealnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju budynku. Czy tak jest w rzeczywistości? Nasze doświadczenia pokazują, że są miejsca, w których monitoring bezprzewodowy się nie sprawdzi.

Wśród wad monitoringu bezprzewodowego możemy wymienić:

  • Konieczność ładowania kamer zasilanych bateriami – jeśli chcemy, by system był całkowicie bezprzewodowy, konieczny jest montaż kamer na baterie. Mają one ograniczoną wytrzymałość i jeśli w porę nie zostaną naładowane lub zastąpione, kamera przestaje pracować i przesyłać obraz do rejestratora.
  • Ograniczenia związane z dostępem do sieci WiFi – większość kamer bezprzewodowych działa bezproblemowo tylko wówczas, gdy sygnał WiFi jest wystarczająco silny. Najczęściej oznacza to, że można je instalować do około 100 metrów od jego źródła. Problemy mogą się pojawić także wówczas, gdy sygnał jest ograniczany przez różnego rodzaju przeszkody, na przykład ściany. Zdarza się, że wykorzystują to złodzieje, zagłuszając sygnał WiFi na terenie budynku i powodując zakłócenia pracy kamer.

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzi się monitoring kablowy?

Telewizja przemysłowa CCTV bezprzewodowa jest popularnym rozwiązaniem, ale to monitoring kablowy jest uważany za bezpieczniejszy i bardziej stabilny w działaniu. Użycie kabli zaleca się tam, gdzie monitorowany jest teren o dużej powierzchni. Za pomocą przewodów można tworzyć rozbudowane systemy, składające się z wielu kamer, podczas gdy sieć bezprzewodowa ma swoje ograniczenia – np. co do ilości kamer działających w obrębie jednego punktu dostępowego / access-pointa.

Na monitoring kablowy warto postawić w przypadku nowych inwestycji, gdzie montaż kabli w ścianie czy podłodze nie stanowi problemu. Należy pamiętać, że to właśnie taki rodzaj zabezpieczeń jest bardziej niezawodny, dlatego będzie lepszym wyborem w przypadku miejsc, które wymagają szczególnej ochrony: dużych magazynów czy sklepów.