• 6 kwietnia, 2020
  • admin
  • 0

Zdalna praca, zdalne narady, konferencje, zdalne spotkania. Chcąc spowolnić i ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronowirusa hucznie ogłoszono hasło #zostanwdomu. Czy systemy informatyczne były na to gotowe? Poszczególne rozwiązania bardzo szybko zostały zweryfikowane. W pierwszych dniach mieliśmy do czynienia wręcz z nieświadomymi atakami DDoS (zbyt wiele połączeń przychodzących do danej usługi) np. na usługi MobiDziennik, w konsekwencji czego serwery hostujące te usługi często nie były w stanie wysłać nam prawidłowej odpowiedzi i strona nie była wyświetlana.

Nasza Internetowa platforma dydaktyczna to dostępna z poziomu przeglądarki aplikacja (jako strona internetowa).
Kluczową cechą tego systemu jest brak konieczności instalowania jakichkolwiek programów przez uczniów lub nauczycieli.
Nie wymaga ona również dostępu do szybkiego Internetu i komputera – jeśli na komputerze działają strony internetowej to jest on wystarczający do korzystania z naszej platformy.

Jak wybrać jednak narzędzia, które będą na naszą kieszeń a jednocześnie zapewnią oczekiwane funkcjonalności? 

Jako firma, która od wielu lat współpracuje zarówno z Klientami komercyjnymi, Instytucjami Państwowymi, jak również Placówkami Oświatowymi posiadamy w naszej ofercie szereg gotowych do natychmiastowego wdrożenia rozwiązań umożliwiających zdalną pracę, wideokonferencję online ale także zdalne prowadzenie lekcji. Oferujemy gotowe do użycia narzędzia – platformę edukacyjną oraz chat w modelu SaaS czyli jako gotową usługę, dostępną w Internecie. Nie wymaga ona od Państwa żadnej wiedzy informatycznej – po wdrożeniu i konfiguracji otrzymujecie Państwo konta logowania do systemu.  

Internetowa platforma dydaktyczna 

Nasza internetowa platforma dydaktyczna to dostępna z poziomu przeglądarki aplikacja (jako strona internetowa). Kluczową cechą tego systemu jest brak konieczności instalowania żadnych programów przez uczniów ani nauczycieli oraz nie wymaga dostępu do szybkiego Internetu i komputera – jeśli na komputerze działają strony internetowej to jest on wystarczający do korzystania z naszej platformy.  

Zamieszczanie materiałów  

Nasza platforma umożliwia zamieszczanie materiałów dydaktycznych w formie teksów, grafik, dokumentów MS Word, prezentacji oraz PDF, raz opracowane materiały można udostępniać wielu klasom. Dodatkową funkcją jest sprawdzanie jacy uczniowie nie pobrali materiałów wcale a także ile pozostali spędzili czasu na ich czytaniu.  

Tworzenie zadań domowych 

Platforma umożliwia zlecanie zadań
domowych oraz zautomatyzowane
ich sprawdzanie. Nauczyciel wprowadza
do systemu poszczególne zadania i
wybiera klasy lub wybranych uczniów,
którym te zadania zleca oraz termin na
ich wykonanie. Zadania mogą być
otwarte lub zamknięte oraz wymagać
przesłania pliku.

Kartkówki i sprawdziany

Sprawdzany i kartkówki są podobne do zadań jednak mają dodatkowe obostrzenia – wszyscy zaczynają w tym samym czasie oraz jest ustalony limit czasowy a także są wdrożone środki utrudniające ściąganie. Nauczyciel może przedłużyć czas trwania w trakcie testu oraz wyznaczyć dodatkowe terminy dla nieobecnych osób.

Automatyczne ocenianie 

W przypadku zadań zamkniętych oraz zadań otwartych, gdzie odpowiedzią jest jedna konkretna fraza lub liczba system automatycznie je oceni a nauczyciel otrzyma gotową listę wyników. Jeśli wśród zadań znajdują się otwarte tylko te nauczyciel będzie musiał ocenić ręcznie.

Kalendarz szkolny

Każdy nauczyciel oraz uczeń posiada własny kalendarz, na którym znajdują się lekcje oraz zapowiedziane sprawdziany. Takie rozwiązanie ułatwia organizacje czasu pracy uczniów i nauczycieli w dużej organizacji jaką jest szkoła, gdzie mamy wiele klas i pracowników.  

Wysyłanie wiadomości

Funkcja ta nie zastępuje chatu na żywo (który również możemy Państwu zaoferować w pakiecie) tylko wysyłanie wiadomości e-mail. Jej przewagą jest prosta automatyzacja czynności – można wybrać pojedyncze osoby, całe klasy, wszystkich nauczycieli lub całą szkołę.    

Losowanie pytań 

Nauczyciel tworząc test buduje bazę pytań oraz określa ile z tych pytań ma znajdować się w teście następnie z bazy np. 100 pytań każdemu uczniowi zostanie wylosowane 20 dodatkowo w losowej kolejności u każdego.  

Losowanie odpowiedzi – bardzo duża liczba kombinacji testów

W przypadku pytań zamkniętych również odpowiedzi przyporządkowane do liter: a,b,c,d zostaną wyświetlone w losowo u każdego ucznia.  Aby jeszcze utrudnić ich przekazywanie do każdego pytania zamkniętego można stworzyć pulę złych i dobrych odpowiedzi np. 10 złych i 3 dobre – zostaną wylosowane 3 złe i 1 dobra.  W takich testach ilość możliwych kombinacji arkusza wzrasta wykładniczo więc nawet kilkanaście alternatywnych odpowiedzi może zapewnić ogromną ilość wariantów.

Chat klasowy – z pełną kontrolą nauczyciela 

Durgą bardzo istotną funkcją są czaty grupowe dla uczniów i nauczycieli, na chacie uczniowie są podzieleni na klasy.  Co ułatwia zarządzanie tak liczną grupą użytkowników na chacie dydaktycznym – ważne jednak, że to zawsze Nauczyciel ma pełną kontrolę i ustala zasady.

Kto może pisać 

Nauczyciel może określić kto w danym momencie może pisać – np. tylko on, wszyscy, konkretne osoby lub wszyscy z wyjątkiem wskazanych osób. Pozwala to na zapewnienie odpowiedniej organizacji w czasie lekcji oraz uniemożliwia jej zakłócanie.  

Co można wstawiać 

Istnieje możliwość zablokowania wstawiania zdjęć we wpisach, linków oraz różnych innych elementów utrudniających prawidłową komunikacje. Takie rozwiązanie pozwala zabezpieczyć się przed wstawianiem nieodpowiednich treści.  

Dostęp mają tylko uczniowie 

Do chatu klasowego dostęp mają tylko uczniowie danej klasy oraz oczywiście wszyscy nauczyciele pozwala to zachować poufność komunikacji oraz uniemożliwia dołączenie osób trzecich które mogą zakłócać prowadzenie lekcji.  

Bezpieczeństwo i zgodność z przepisami RODO 

Nasze rozwiązania posiadają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz są zgodne z przepisami RODO w kontekście przetwarzania danych osobowych jakimi są między innymi: Imiona i Nazwiska, adresy IP, adresy email a także pozostałe informacje o uczniach i pracownikach przetwarzane w systemie.  

Logowanie 

Zawartość platformy jest widoczna tylko dla nauczycieli, uczniów i rodziców. Osoby trzecie nie mają wglądu w funkcjonowanie Państwa placówki.  Administracja może tworzyć konta dla nauczycieli a nauczyciele dla swoich uczniów. Pozwala to w krótkim czasie dodać setki użytkowników.

Szyfrowane połączenie 

Aplikacje oferowane przez SupportIT zapewniają szyfrowane połączenie umożliwiającą bezpieczną komunikację z uczniami, rodzicami oraz pracownikami. Nie muszą się Państwo obawiać, że przesyłane przez Państwa dane osobowe mogą zostać udostępnione osobom trzecim. 

Zabezpieczenia komercyjne 

Posiadamy także komercyjne zabezpieczenia IDS/IPS filtrujące przesyłane pliki i wiadomości pod kątem zagrożeń, prób ataków oraz wirusów. W tradycyjnej korespondencji email istnieje ryzyko przesłania zawirusowanej wiadomości email do nauczyciela oraz uczniów i rodziców.