• 23 maja, 2019
  • admin
  • 0

Certyfikat SSL zapewnia szyfrowaną komunikację między użytkownikiem a serwerem strony internetowej. Jego brak może skutkować poważnymi konsekwencjami dla Ciebie i Twoich klientów. Z punktu widzenia klienta jest to zielona kłódka obok adresu Twojej strony, która informuje go że serwis jest wiarygodny i bezpieczny. Certyfikat SSL obecnie jest uważany za standard a w pewnych sytuacjach jest nawet prawnie wymagany. Certyfikat SSL przynosi bardzo wiele korzyści, przybliżymy tutaj te najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika i właściciela strony www. Nie będziemy się zagłębiać w skomplikowane

Dlaczego należy korzystać z certyfikatu SSL?

Certyfikat SSL przynosi bardzo wiele korzyści, przybliżymy tutaj te najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika i właściciela strony www. Nie będziemy się zagłębiać w skomplikowane aspekty techniczne w których można doszukać się jeszcze więcej istotnych zalet tego rozwiązania.

Pozytywny odbiór przez klientów

Strona korzystająca z SSL wzbudza znacznie większe zaufanie niż strona, która takiego certyfikatu nie posiada. Różnicę między stroną zabezpieczoną i niezabezpieczoną przez SSL widać na przedstawionym zdjęciu z porównaniem pasków  adresu przeglądarki. Wielki czerwony napis niebezpieczna z pewnością skutecznie zniechęca użytkownika do korzystania z Twojej strony oraz usług firmy.  Warto abyś zadał sobie pytanie czy skorzystałbyś z usług firmy, obok adresu której jest duży czerwony napis niebezpieczna podczas gdy konkurencja posiada duży zielony napis bezpieczna?

Jeśli Twoja konkurencja już posiada certyfikat SSL powinieneś jak najszybciej również zacząć z niego korzystać, aby nie tracić klientów. Natomiast gdy jeszcze nikt z Twoich konkurentów nie posiada certyfikatu warto go wdrożyć, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

Certyfikat SSL wpływa pozytywnie na pozycję witryny w wyszukiwarkach

Głównym a bardzo często jedynym źródłem pozyskiwania klientów jest wyszukiwarka, dlatego każdej firmie zależy na tym, aby jego strona znajdowała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.  Na pozycje stron w wynikach wyszukiwania Google wpływa wiele czynników a jednym z nich jest właśnie certyfikat SSL.

SSL jest wymagany do współpracy z innymi portalami

Coraz więcej portali i firm z branży IT odmawia współpracy z stronami które nie są chronione przez SSL. Jednym z przykładów jest Facebook który uniemożliwia integrację z serwisem który nie jest chroniony przez SSL. Z posiadaczami niebezpiecznych stron współpracy odmawiają również wszystkie firmy obsługujące płatności online i banki.  Oznacza to że certyfikat SSL jest uważany za standard, a strony jego pozbawione  są uważane za niebezpieczne, przestarzałe i podejrzane. Z biegiem lat planowane jest całkowite zablokowanie stron bez SSL aby uchronić użytkowników przed wieloma niebezpieczeństwami.

Certyfikat SSL zapewnia bezpieczeństwo

Ostrzeżenie o niebezpiecznej  stronie, niższa pozycja w wyszukiwarce, odmowa współpracy przez inne portale. Dlaczego strony nie wyposażone w SSL są tak traktowane? Odpowiedź jest prosta: dlatego że są bardzo niebezpieczne! Coraz częściej słyszymy o podszywaniu się pod strony internetowe, wykradaniu danych i haseł klientów. Podczas korzystania z darmowego wi-fi, Internetu w pracy czy szkole właściciel  sieci może przeglądać to co czyta i wysyła użytkownik.

Klient logując się na Twojej stronie wysyła login i hasło, wypełniając formularz kontaktowy podaje dane osobowe które bez problemu może odczytać osoba udostępniająca połączenie internetowe.  Warto tu wspomnieć że bardzo często użytkownicy korzystają z takiego samego loginu i hasła w wielu portalach. W szybki sposób haker może więc uzyskać dostęp do poczty e-mail, portalu społecznościowego czy komunikatora.

I tutaj na ratunek wkracza SSL, który szyfruje wszystko co wysyła klient, dzięki temu osoba podsłuchująca połączenie pomimo że otrzymuje wszystkie dane to nie jest w stanie ich odczytać ponieważ nie może ich rozszyfrować.

Prywatność dzięki SSL

Szyfrowanie zapewnia nie tylko bezpieczeństwo ale i prywatność. Informacjami, które wysyła Tobie Twój klient nie interesują się wyłącznie przestępcy ale i dostawcy Internetu oraz służby. Zanim dane Twojego klienta dotrą do serwera Twojej strony, pokonują często setki a nawet i tysiące kilometrów przechodząc przez wielu pośredników i wiele państw. Jest niemal pewne że przynajmniej kilku operatorów zapisze poufne dane.

SSL w SupportIT

Dbając o bezpieczeństwo naszych klientów których hostujemy zapewniamy wszystkim bezpłatny certyfikat SSL na stronie. Jeśli jesteś zainteresowany naszym hostingiem lub innymi usługami z zakresu stron www to zapraszamy do kontaktu.